2012-07-06
Med start hösten 2012 kommer Malmö högskola och Region Skåne att finansiera driften av Mötesplats Social Innovation. Syftet är att arbeta vidare med kunskapsutveckling inom social innovation, och att fånga upp de många initiativ som idag finns inom området.
Lösa samhällsproblem
Begrepp som social innovation, socialt entreprenörskap och samhällsentreprenörskap brukar förklaras som initiativ som strävar efter att möta samhällets utmaningar, och som innefattar innovativa idéer och metoder för hur vi ska lösa samhällsproblem på nya sätt.
Inom EU och globalt pågår flera stora satsningar för att lyfta upp och främja dessa innovativa lösningar. Arbetet blir allt viktigare i takt med att vårt samhälle möter utmaningar som ansträngd offentlig ekonomi, demografiska förändringar, folkhälsoutmaningar, migration och klimatförändringar.
- De senaste två åren har Skåne och Sverige profilerat sig internationellt som en nod för utvecklingen av social innovation. Det är det arbetet vi fortsätter med nu, säger Eva Engquist, vice rektor vid Malmö högskola och ordförande i Mötesplats Social Innovation.
- Det är oerhört viktigt att stärka civilsamhället, som ju länge har varit eftersatt i Sverige. Vi kan inte göra allt, men vi kan se till så att förutsättningar finns för ett väl utvecklat civilsamhälle som tillsammans med offentlig och privat sektor kan bidra till nya lösningar på våra utmaningar, säger Pia Kinhult, regionstyrelsens ordförande, Region Skåne.
Om Mötesplats Social Innovation
Mötesplats Social Innovation är en nationell plattform som utvecklar forskning, kunskap och kompetens inom de växande områdena social innovation och samhällsentreprenörskap. Inom ramen för plattformen samlas akademi, näringsliv, offentliga och ideella aktörer i Sverige som vill främja framväxten av sociala innovationer.
Målet med samarbetet på sikt är utvecklingen av konkreta gemensamma projekt, nya hållbara affärsmodeller samt utveckling av nya produkter och tjänster.