Hur har det gått i Skåne?
”Hur har det gått i Skåne?” är en årlig rapport från Region Skåne. Publikationen, som följer upp det skånska utvecklingsarbetet, ger ett helhetsperspektiv och en över tiden jämförbar bild av Skånes utveckling.
Skåne har lägst sysselsättningsgrad i landet
2011 har varit ett omvälvande år runt om i Europa, ur många perspektiv, men framför allt ur en ekonomisk synvinkel. Under nästan hela det senaste decenniet har Skåne haft lägst sysselsättningsgrad i landet, men ända sedan krisen i början av 1990-talet har Skåne tillhört de län som har lägst sysselsättningsgrad i riket. Det finns därför goda skäl att betrakta den låga sysselsättningsgraden i Skåne som strukturellt betingad och inte som något konjunkturfenomen. För att få fler personer i arbete kan Skåne nyttja att en stor del av regionens befolkning är förhållandevis ung och har ett ursprung utanför Sverige. Samtidigt behöver utbildningsnivån höjas, så att fler unga går ut grundskolan med godkända betyg och får möjlighet att utbilda sig vidare.
18 000 personer pendlar över Öresund för att arbeta varje dag. Den i särklass största strömmen går från Skåne till Själland. Sedan 2005 har pendlingen fördubblats och inneburit nya möjligheter för skåningar och själlänningar. De framtida möjligheterna för fortsatt integration på den Öresundsregionala arbetsmarknaden är därför intressanta.
Ekonomisk turbulens i omvärlden ger en osäker framtidsbild
Framtiden är ovanligt svårförutsägbar just nu på grund av den ekonomiska turbulensen i omvärlden. Mycket talar dock för att sysselsättningen i Skåne kommer att öka, till stor del driven av en växande befolkning. Om det inte sker ett radikalt trendbrott kommer dock sysselsättningsgraden att vara fortsatt låg på grund av att sysselsättningen växer i ungefär samma takt som den förvärvsarbetande befolkningen. En stor utmaning för framtiden är därför kompetensförsörjningen i regionen.
”Hur har det gått i Skåne?” produceras av Region Skåne och årets upplaga är den elfte sedan starten 2002. Skriften är en uppföljning av det skånska utvecklingsarbetet. Några smakprov ur årets upplaga:
- Skånes befolkning ökade med knappt 7000 personer under 2011, vilket var nästan en halvering sedan föregående år. En förklaring till detta är att under 2011 minskade inflyttningen till Skåne och utflyttningen ökade. Befolkningsökningen består både av nyinflyttade personer och nyfödda barn.
- Det finns betydande skillnader inom Skåne med avseende på utbildningsnivå. Skillnaden mellan kvinnor och män ökar. Kvinnor har i alla åldersklasser högre utbildning än män.
- Av Skånes 1,2 miljoner invånare är 18 procent födda utomlands, 185 länder finns representerade.
- Medelinkomsten för anställda är lägre i Skåne än i de två andra storstadslänen. Skillnaderna mellan inkomst mellan svenskfödda och utrikes födda ökande under 2010.
- Skåne har den lägsta sysselsättningsgraden, 73,9 procent, av alla län även när gränspendlare till Danmark och Norge medräknas. Arbetslösheten och sysselsättningsgraden varierar stort mellan olika delar av Skåne.
- Turismen till Skåne har ökat, både i omsättning och med resultatet att fler jobb skapats i besöksnäringen. De utländska besökarna till Skåne kommer främst från Tyskland, Danmark och Norge.