Publicerad 2024-01-19

Fördröjd diagnos av livshotande tumör

I april 2023 skickades en man i 60-årsåldern till akutmottagningen i Trelleborg sedan han fallit i väntrummet på sin vårdcentral där han utreddes för nacksmärta och flera tidigare fall i hemmet. På akutmottagningen konstaterades att mannen bland annat hade svårt att hålla balansen och han blev inlagd för observation. Dagen efteråt gjordes en röntgen som visade att patienten hade en tumör i bakre skallgropen som riskerade öka trycket på hjärnan. Några dagar senare opererades mannen med gott resultat.

Händelsen anmäls enligt lex Maria eftersom patientens tillstånd var potentiellt livshotande och en fördröjning av diagnos och behandling kunde gett bestående men.

Orsaken till händelsen bedöms vara att symtom på stigande tryck i hjärnan är svårtolkade, vilket i detta fall ledde till fördröjning av rätt undersökning, utredning och diagnos.

För att minska risken att liknande händelser inträffar, inför nu akutverksamheten rutiner som ska stötta läkarna i diagnosticering av neurologiska tillstånd.

Diarienummer: 2023-ANM001388

Kontakt

Senast uppdaterad: 19 januari 2024