Publicerad 2025-01-08
Kateter sattes fel inför operation
När en man i 50-årsåldern skulle genomgå en planerad operation på Skånes universitetssjukhus i Lund sattes en urinkateter då den förväntade operationstiden översteg två timmar.
Efter en timme konstaterades att det inte kommit någon urin i uppsamlingspåsen. Mannen fick vätska då vårdpersonal misstänkte att han led av vätskebrist. Efter ytterligare en halvtimme hade det fortfarande inte kommit någon urin och en ultraljudsundersökning visade över 600 ml i urinblåsan. En ny kateter sattes och det kom då 900 ml urin samt lite blod. Patienten fick behålla katetern i drygt två veckor innan den kunde avvecklas.
Händelsen anmäls enligt lex Maria som allvarlig vårdskada då patienten drabbades av skada på urinröret, urinvägsinfektion samt psykiskt lidande och förlängd sjukskrivning.
Orsak till händelsen bedöms bero på att katetern sattes fel samt bristande följsamhet till PM gällande felsökning när det inte kommer urin. Arbetsbelastningen upplevdes vid tillfället som ansträngd.
Verksamheten vidtar åtgärder kopplade till detta.
Diarienummer: 2024-ANM002179
Kontakt
-
Benny Ståhlberg
Chefläkare, timanställd- E-post: Benny.Stahlberg@skane.se
- Telefon: 040-33 21 91
-
Magnus Aspegren
Pressansvarig- E-post: Magnus.Aspegren@skane.se
- Telefon: 046-17 23 44
-
Ämnesområde:
- Skånes universitetssjukhus
Senast uppdaterad: 8 januari 2025