Publicerad 2024-03-06
Kvinna fick överfylld urinblåsa
I november 2023 vårdas en kvinna i 50-årsåldern vid Skånes universitetssjukhus i Lund på grund av ryggsmärtor. Hon har svårt att urinera och får en kateter som tas bort efter ett dygn. Någon dag senare har patienten nedsatt känsel och nya svårigheter att urinera. Ultraljudsundersökning visar att blåsan innehåller 300 ml urin. Några timmar senare visar samma undersökning att innehållet i blåsan ökat. Ytterligare några timmar senare innehåller blåsan 970 ml urin och kvinnan får en ny kateter.
Händelsen anmäls enligt lex Maria som risk för allvarlig vårdskada då en överfylld urinblåsa kan ge bestående men.
Bakomliggande orsak till det inträffade bedöms vara att gällande rutiner för att kontrollera och tömma patientens blåsa inte följts på grund av hög arbetsbelastning.
För att minska risken för liknande händelser kommer verksamheten att informera om vikten av att följa rutiner samt att införa överrapportering mellan sjuksköterskor tillsammans med patienten.
Diarienummer: 2023-ANM002933
Kontakt
-
Benny Ståhlberg
Chefläkare, timanställd- E-post: Benny.Stahlberg@skane.se
- Telefon: 040-33 21 91
-
Magnus Aspegren
Pressansvarig- E-post: Magnus.Aspegren@skane.se
- Telefon: 046-17 23 44
-
Ämnesområde:
- Skånes universitetssjukhus
Senast uppdaterad: 6 mars 2024