Publicerad 2024-04-04

Man avled efter hjärnblödning

I april 2023 vårdades en man i 80-årsåldern på Skånes universitetssjukhus i Malmö efter ett fall i hemmet som orsakade en hjärnblödning. För att stoppa hjärnblödningen avslutades mannens pågående behandling med blodförtunnande läkemedel. Då effekten av blodförtunnande medicin sitter i en tid, behöver patienter ofta få läkemedel som ökar blodets förmåga att levra sig. Men i det här fallet fick mannen ingen sådan medicin. Hans tillstånd försämrades och han avled efter en tids sjukhusvistelse. 

Händelsen anmäls enligt lex Maria som allvarlig vårdskada då blödningen i hjärnan förvärrades när mannen inte fick läkemedel för att öka blodets förmåga att koagulera.

Enligt utredningen kan det ha uppstått missförstånd om behandlingen i den muntliga kommunikationen mellan vårdpersonal.

För att minska risken för liknande händelser inför verksamheten en strukturerad modell för bättre kommunikation mellan vårdpersonal.

Diarienummer: 2023-ANM001938

Kontakt

Senast uppdaterad: 4 april 2024