Publicerad 2024-11-01
Nyfött barn fick för hög dos smärtlindrande läkemedel
I samband med att det i juni 2024 gjordes ett ingrepp på ett prematurt barn, gavs av misstag en för hög dos av det smärtlindrande läkemedlet fentanyl. Barnet gavs 3 mikrogram fentanyl intravenöst, i stället för planerade 0,8 mikrogram.
Barnet drabbades av andningsuppehåll (apnéer) och det sattes ner en tub i luftstrupen för att säkra luftvägarna (intubation). Till följd av överdosen vårdades barnet i respirator under ett dygn, men fick inga bestående men av överdosen. Händelsen inträffade på Skånes universitetssjukhus i Lund och anmäls enligt lex Maria som allvarlig vårdskada.
Bakomliggande orsak till händelsen bedöms vara brister i rutiner och ordinationsstöd. För att minska risken för liknande händelser vidtar verksamheten åtgärder relaterat till detta.
Diarienummer: 2024-ANM001330
Kontakt
-
Daina Selga
Chefläkare- E-post: Daina.Selga@skane.se
- Telefon: 040-33 30 84
-
Magnus Aspegren
Pressansvarig- E-post: Magnus.Aspegren@skane.se
- Telefon: 046-17 23 44
-
Ämnesområde:
- Skånes universitetssjukhus
Senast uppdaterad: 1 november 2024