Publicerad 2024-02-29
Överfylld urinblåsa efter operation
I augusti 2023 sövs en man i 70-årsåldern på Skånes universitetssjukhus i Malmö för att genomgå en endoskopisk undersökning av gallvägarna och bukspottskörteln. Efter att patienten har sövts beslutar operatören att patienten ska ligga i bukläge. Patienten vänds, men delar av de vanliga förberedelserna inför vändning utförs inte, vilket resulterar i att urinblåsan inte kontrolleras. Ingreppet tar längre tid än beräknat och när ingreppet är klart visar ultraljud att urinblåsan innehåller en liter urin, vilket omedelbart töms ut.
På uppvakningsavdelningen erhåller patienten en urinkateter som får sitta kvar i sju dagar. Mannen har inte fått några bestående men av det inträffade.
Händelsen anmäls enligt lex Maria då urinkateter till följd av överfylld urinblåsa ökar risken för infektion och bestående problem med vattenkastning.
Orsaken till händelsen bedöms vara att förberedelser inför vändning inte hade gjorts då patienten redan var sövd när beslutet om bukläge fattades.
För att minska risken att liknande händelser inträffar har verksamheten återkommande information om vikten av övervakning av urinblåsa samt betydelsen av att följa rutiner vid vändning av patienter.
Diarienummer: 2023-ANM002253
Kontakt
-
Benny Ståhlberg
Chefläkare, timanställd- E-post: Benny.Stahlberg@skane.se
- Telefon: 040-33 21 91
-
Magnus Aspegren
Pressansvarig- E-post: Magnus.Aspegren@skane.se
- Telefon: 046-17 23 44
-
Ämnesområde:
- Skånes universitetssjukhus
Senast uppdaterad: 29 februari 2024