Publicerad 2024-05-07

Spädbarn avled efter fördröjt beslut om kejsarsnitt

När en kvinna i 40-årsåldern födde barn på Skånes universitetssjukhus i Malmö blev barnets hjärtljud påverkat. Beslut togs om att förlösa barnet med sugklocka. Efter fyra försök togs beslutet att göra ett urakut kejsarsnitt. Vid kejsarsnittet hittades barnet i bukhålan då kvinnans livmoder hade spruckit.

Barnet var påverkat vid födelsen och fick intensivvård, men avled efter fem dagar.

Händelsen inträffade i juli 2023 och anmäls enligt lex Maria som allvarlig vårdskada då fördröjningen av beslut om kejsarsnitt kan ha bidragit till att barnet avled. Däremot hade användningen av sugklocka inget samband med kvinnans spruckna livmoder som är en ovanlig, men allvarlig förlossningskomplikation.

Bakomliggande faktorer bedöms vara bristande följsamhet till rutiner. För att minska risken för liknande händelser har verksamheten förtydligat riktlinjer samt genomfört utbildningsinsatser.

Diarienummer: 2023-ANM002529

Kontakt

Senast uppdaterad: 16 juli 2024