Ökad tillgänglighet till logoped för skånska barn och ungdomar
Skånska barn och unga som behöver utredning och behandling av logoped ska få hjälp snabbare. Sedan årsskiftet har Region Skåne ett nytt tillfälligt vårdval logopedi.

Väntetiden till logoped är i genomsnitt 18 månader i Skåne och majoriteten av de som köar är barn och unga i åldrarna 0–18 år. Sedan årsskiftet har flera aktörer fått ansökan godkänd om att starta verksamhet med utredning av dyslexi, dyskalkyli samt utredning och behandling av språkstörningar till Skånes barn och unga. Fler aktörers ansökningar kommer att behandlas under våren. Bakom vårdvalet finns ett politiskt beslut med målsättning om att kunna möta behoven av utredning och insats inom logopedi.
– Det nya vårdvalet innebär att vi får fler aktörer i Skåne som kan erbjuda utredning och behandling inom logopedi vilket innebär ökad tillgänglighet, säger Katarina Jonasson, biträdande hälso- och sjukvårdsdirektör.
Fakta – Vårdval
I Skåne finns flera olika hälso- och vårdval. Hälso- och vårdvalet innebär att invånaren kan välja vilken vårdgivare eller mottagning man vill gå till.
-
Ämnesområde:
- Startsida
- Vård och hälsa
Senast uppdaterad: 7 februari 2025